• 1400/01/19 - 08:45
  • تعداد بازدید : 6
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

ایمن سازی بیش از 700هزار راس دام سبک علیه بیماری آبله سال 99

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان گفت:در سال 99 بیش از 700 هزار راس دام سبک علیه بیماری آبله مایه کوبی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان، دکتر  مطهره خوشکام مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل با اعلام این خبر گفت:  در سال 99 تعداد 770 هزار راس گوسفند و بز در اجرای طرح واکسیناسیون  علیه بیماری آبله در جنوب کرمان مایه کوبی شده اند.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل با اشاره به اهمیت مایه کوبی دام ها گفت: این اقدام از بهترین و راحت ترین راه های پیشگیری از بیماری است و انواع دام های سنگین و سبک را می توان از ابتلا به بیماری های مختلف حفظ کرد با توجه به اینکه نقش موثری در رشد و تولید بیشتر و بهتر دام ها نیز ایفا می کند.

 

وی گفت : میزان واگیری این بیماری در دام‌های حساس که مایه‌کوبی نشده‌اند بسیار بالا است و خاطرنشان کرد: میزان مرگ و میر بین 5 تا 50 درصد متغیر است و در گله‌هایی که سابقه واکسیناسیون ندارند، در صورت بروز این بیماری، تلفات در بره و بزغاله‌های تازه متولد شده تا 100درصد هم می‌رسد‌ و خسارت اقتصادی ناشی از این بیماری بسیار قابل توجه است، بنابراین واکسیناسیون برای پیشگیری از این بیماری ضروری می باشد.

دکتر خوشکام از دامداران خواست تا در صورت مشاهده علائمی نظیر تاول بر روی نقاط کم موی بدن دام مانند دهان، صورت و پستان، ندول زیرپوستی، ضایعات  جلدی، سقط جنین و مرگ و میر بره ها و بزغاله های تازه به دنیا آمده مراتب را به شبکه های دامپزشکی شهرستان ها اطلاع دهند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272906
کلمات کلیدی
sardabir سردبیر

sardabir سردبیر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید