• 1402/05/14 - 07:47
  • تعداد بازدید : 319
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار مجدد اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان،گوشت قرمز بدون لیبل و مهربهداشتی دامپزشکی نخرید!

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان ،دکتر علی احمدی  مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان با بیان اینکه تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌های بین انسان و دام می باشد که همزمان با آغاز فصل گرما نمود پیدا می‌کند، تاکید کردشهروندان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب  خونریزی دهنده کریمه کنگو حتما گوشت قرمز مورد نیاز خود را از مراکز تحت نظارت و مورد تایید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند.
دکتر احمدی گفت: این بیماری خطرناک هیچ گونه علائمی در دام زنده نداشته و در صورت آلوده بودن دام فقط زمانی می‌توان از گوشت آن استفاده کرد که شرایط پس از کشتار و از جمله نگهداری لاشه در سالن پیش سرد به مدت ۲۴ ساعت رعایت شده باشد.
وی با اشاره به اینکه احتمال بروز این بیماری در دامداران و اشخاصی که با دام در کشتارگاه در ارتباط هستند، بیشتر می باشد افزود: سمپاشی و پاک کردن گله از هر نوع کنه در جلوگیری از این بیماری بسیار اهمیت دارد ضمن اینکه دامداران در صورت مشاهده کنه روی پوست حیوانات از له کردن آن با دست خودداری کنند چرا که این اقدام می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود.
مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان ادامه دادنگهداری گوشت استحصالی در اتاق پیش سرد کشتارگاه‌ها و آموزش دامداران و کارکنان کشتارگاه‌ها و متصدیان قصابی‌ها از مهمترین برنامه‌های اداره کل دامپزشکی جنوب استان برای پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه است.
وی از شهروندان خواست به هیچ عنوان از قصابی‌های غیرمجاز اطراف شهر‌ها که بدون نظارت بهداشتی اقدام به ذبح و فروش دام کرده اند خرید نکنند و از مصرف گوشت، جگر و دل و قلوه خام خودداری کنند.
ایشان بیان کرد: از موارد بهداشتی که باید رعایت شود استفاده از دستکش هنگام خرد کردن گوشت در مراکز عرضه و منازل، اجتناب کودکان، روستائیان و دامداران از دست زدن به دام ها و یا لمس کنه‌ها، خودداری از جدا و له‌کردن کنه‌ها توسط شیردوشان و دامداران، خودداری از پشم‌چینی دام‌ها بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده است.
CCHF 
یا همان تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری خطرناک و قابل انتقال به انسان است که در صورت ابتلای فرد به این بیماری، اگر اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع انجام نشود، موجب مرگ فرد مبتلا می‌شود.
ویروس CCHF به وسیله کنه هیالوما منتقل می‌شود.

این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصاب‌ها و سلاخ ها) سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌شود.
بیماری CCHF در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 305701
کلمات کلیدی
sardabir سردبیر

sardabir سردبیر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه